Ultradźwięki - coś na reumatyzm, bóle...
Tagi: ultradźwięki ultradzwięki kielce zabieg ultradźwiękami gabinet z ultradźwiękami ultradźwieki zastosowanie ultradźwięki wskazania
28 września 2015, 18:15
Ultradźwięki.
Ultradźwięki w walce z bólem.
Dziś dla odmiany kilka słów o zastosowaniu ultradźwięków w fizykoterapii oraz ogólnie pojętym lecznictwie czyli w rehabilitacji.
Na początku muszę powiedzieć, że jest to nadal dalej nowa forma terapii zalecana w walce z bólem tworzącym się przy licznych zwyrodnieniach, nerwobólach mięśni, przykurczach mięśni, ostrogach i stanach zapalnych stawów. Ultradźwięki stosowane w zabiegach fizykoterapeutycznych to drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę odbioru dźwięku przez ucho ludzkie czyli powyżej 20 kHz. Wytworzona, przez urządzenie, fala ultradźwiękowa wywiera wpływ na nasze tkanki na kilka sposobów. Są to tzw. wewnętrzny mikromasaż, efekt fizykochemiczny i cieplny. Mimo, iż nie słyszymy i właściwie nie czujemy, że jesteśmy poddawani ultradźwiękom to nasz organizm przechodzi prawdziwą rekonwalescencję.
Ultradźwięki w fizykoterapii - wskazania :
bóle i nerwobóle mięśni
zapalenie stawów kręgosłupa
zwyrodnienia stawów rąk i stóp
rwa kulszowa
zwyrodnienie stawu biodrowego i kolanowego
przykurcz mięśni
ostrogi piętowe
nerwobóle (np. nerwoból nerwu trójdzielnego)
bóle fantomowe po amputacjach kończyn
blizny
Zabiegów z użyciem ultradźwięków nie zaleca się w przypadku :
chorób nowotworowych skaz krwotocznych niewydolności układu sercowo-naczyniowego rozrusznika serca, zaburzeń rytmu serca ciąży, zaburzeń krążenia obwodowego zaburzeń krzepnięcia krwi, zakrzepowo-zarostowych zapaleń żył w przypadku żylaków toczących się ostrych stanów zapalnych i wysokich gorączek zmian skórnych niecałkowitego zrostu kostnego okolic nasad kości długich u dzieci obecności elementów metalowych, stanów po terapii rentgenowskiej, nerwicy wegetatywnej
Ultradźwięki w leczeniu odgrywają wielką rolę. Sprawiają, że zmniejsza się napięcie mięśni i poprawia proces utleniania. Poza tym pomagają uporać się z bólem i działają przeciwzapalnie.
Dzięki temu, że przenikają z łatwością naszą skórę rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają pracę układu krążenia. Podnoszą też przepuszczalność błon komórkowych, w związku z czym substancje czynne leków są dużo bardziej wchłaniane. Warto również wiedzieć, że ultradźwięki są konieczne w przyspieszeniu gojenia ran.
Zabieg ultradźwiękami jest dość krótki ale skuteczny. średni czas trwania to 5 - 15 minut. Wszystko zależy od umiejscowienia schorzenia, które leczymy.
Pamiętajmy jednak, że mimo iż zabiegi z użyciem ultradźwięków pomagają, przynosząc ulgę w bólu, to trzeba też wiedzieć, że nie zawsze można się zdecydować na ten rodzaj terapii.
Gabinet z ultradźwiekami w Kielcach znajdziesz klikając w odnosnik na początku zdania.
Dodaj komentarz